Zveme vás na skvělou akci RUN UP - běh do schodů! Letos ještě dobrodružnější a zábavnější!

Co pro vás bylo nejtěžší během obou závodů?

Přeci vyběhnout ty zatracený schody 🙂

Nejtěžší je připravit vše do detailu. Vymyslet vše tak, aby to fungovalo. Spočítat náklady, zajistit finance... prostě zajistit vše tak, aby to proběhlo bez větších zádrhelů.

Co z příprav vás nejvíce bavilo?

Mne bavilo vymýšlet celou tuto ptákovinu. Příprava byla pro mne už jen rutina. Práce. Nutné zlo.

A jak to vlastně celé vzniklo? Nápad na něco bláznivého jsem nosila v hlavě dlouho. Až jednou jsem se potkala s Pavlem Šandou (fotografem) a prozradila mu, o čem přemýšlím. Seděli jsme u nich v kuchyni, popíjeli horký čaj a tam jsme to vymysleli. Oslovili jsme Honzu Peleje. Toho to okamžitě pohltilo. Dostal za úkol vymyslet logo závodu... Další chycený byl pan Jiří Bartoš. Do druhého dne mi volal přesné počty schodu po patrech. Z vestibulu až nahoru a z náměstí nahoru a další jiné varianty.  Nejdříve jsem se z toho chtěla vykroutit, ale když jsem viděla jakou lavinu zájmu, kterou jsem spustila, tak mi to už nedalo. Najednou každý přidal nějaký další nápad... to už šlo o detaily závodu. Nejvíce nás bavilo vymýšlet kategorii Rafani. Ta vznikla pro náročné závodníky. Pro ty, kterým nestačí do těch schodů pouze vyběhnout.  Přímo se nabízelo, že tyhle závodníky prostě zatížíme 🙂 a navíc jim přidáme ještě jednu výškovou budovu 🙂 ........ Další nejdůležitější osobou pro vznik závodu byl Aleš Dvořák, který se postaral o elektronické přihlášky a vše okolo PC a další osoba Mirka Landová. Tak tohle byl ten prvopočátek, který mne nesmírně bavil. Potom ale nastala ta mravenčí práce. Vysvětlování úřadu apod. Ale to už patří do jiné otázky.

Jak byste zhodnotili první a druhý ročník?

První ročník byl takový pionýrský. Museli jsme vymyslet vše od A až po Z. Dost se muselo improvizovat. Zajímavé je, že tu nejpodstatnější věc, jako jsou zátěže pro kategorii Rafani, jsme improvizovali s takovým úspěchem, že jsme si tento nápad již ponechali do dalšího ročníku.  

Druhý ročník jsme již vylepšovali. Vypustili jsme to špatné a vylepšovali vše co se nám povedlo nebo jsme si mysleli, že se povedlo. Věděli jsme například, že pokud závod chceme pozvednout, musíme zajistit elektronickou časomíru a kvalifikované rozhodčí..

Stalo se vám něco humorného?

Asi to, když se mne snažil přesvědčit závodník z kategorie veterán, že chce běžet v dětské kategorii. To mne asi pobavilo nejvíce. Uváděl důvod, že by ušetřil na startovném. Bohužel jsem mu nevyhověla, ale divil by se kolik těch cvrčků by ho předběhlo a s jakým časem 🙂

Kde na to berete peníze? Ze startovného? To si totiž lidé dost často myslí.

Náklady jsou reklamní banery, plakáty, startovní čísla, trička a jiné propriety pro závodníky včetně občerstvení. Potom ceny pro vítěze, ale především např. elektronická časomíra a kvalifikovaní  rozhodčí bez kterých by závod vůbec nebyl. Startovné nepokryje ani cenu závodního trička. Peníze na závod získáváme od sponzorů, kterým se náš nápad s během do schodů líbí.  Největší podíl na uskutečnění závodu má firma Kasten, firma EN09. Obě firmy nám pomáhají finančně, abychom zaplatili časomíru, rozhodčí a další nezbytné součásti závodu. Velkou pomocí nám je firma HADAPPRINT, kde se nám sponzorsky tisknou trička. A pro nás též nezbytná pomoc společenského domu za propůjčení prostor, kde máme zázemí celého závodu. A teď mi nezbývá než se omluvit těm, na které jsem zapomněla. Omlouvám se, nosím toho v hlavě už asi moc 🙂

Co byste vzkázali lidem, kteří se bojí přihlásit?

Ať se toho nebojí. Po schodech chodíme všichni denně, tak proč jednou za rok nevyzkoušet těch pater trošku víc a najednou. Závod běží opravdoví závodníci, kteří chtějí dosáhnout na zlato, ale i spousta závodníků, kteří si to prostě chtějí jen vyběhnout či vyjít. Nebát se a přijít to vyzkoušet. Ona vás ta atmosféra nevšedního závodu už vcucne sama.

                                                                                                                                                                        Michaela Landová